Periapikal ve Panoramik Röntgen Hizmetleri
27 Şubat 2023

Diş Röntgen.jpg     

Merkezimiz röntgen biriminde Periapikal ve Panoramik olmak üzere radyoloji uygulaması mevcuttur. Röntgen filmler çekildikten sonra istemi yapan klinik bilgisayarına otomasyon üzerinden kaydedilerek kliniklerden görülebilmektedir. 

Panaromik Röntgen: Panaromik radyografiler, ağızdaki mevcut dişlerin tamamını, gömük dişleri, dişleri çevreleyen kemik dokusunu, çene kemiğinin tamamını, ağız gölgesindeki fizyolojik ve patolojik boşlukları ve eklemleri tek seferde ve aynı görüntü içerisinde incelemeye olanak sağlayan bir ağız dışı görüntüleme tekniğidir. Özellikle kontrol amaçlı genel ağız muayenesinde, gömülü diş çekimi, rezeksiyon, ufak kistler  gibi basit cerrahi işlemlerde kullanılır. Tüm dişlerin tek seferde görüntülenmesi, seri periapikal çekimlere kıyasla hastanın daha az radyasyona maruz kalmasını sağlarken, hekime de genel bir değerlendirme yapabilme şansı tanır. 

Periapikal Röntgen: 
Diş ve kemikleri, Genellikle küçük ebatlıdır ve 2-3 adet dişin filminin çekiminde kullanılır. Yalnız röntgen çekilirken ″HAMİLE OLANLAR YA DA HAMİLELİK ŞÜPHESİ OLANLAR ″ dikkat edilmesi gerekli olan hastalardır. Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir. Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir. Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.