Sigaranın Ağız Ve Diş Sağlığı Üzerinde Olumsuz Etkileri Vardır!
03 Haziran 2024

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Mayıs tarihi “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.  Bilecik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle vatandaşların yoğun olarak kullandıkları alışveriş merkezinde sigaranın ağız diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında sosyal sorumluluk kapsamında bilgilendirme yapılmıştır.

 

          

Sigara içmek erken ölümlerin ve önlenebilir hastalıkların en önemli sebeplerindendir. Sigara, içerdiği nikotin ile merkezi sinir sistemini etkiler ve kişiyi alışkanlık ve tiryakiliğe sürükler. Sigara kullanımı ağız ve dişlerdeki kötü görüntüye neden olmakla kalmaz; aynı zamanda dişeti, ağız içi ve boğaz bölgesindeki kanser riskini de arttırır.

            

Sigara içmek ağız bölgesinde gelişen yara ve cerrahi işlemlerin iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimleri her türlü cerrahi işlem sonrası hastalarına, yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar sigara içmemesini tavsiye eder.

          

Sigara içmek, halitozis denilen kötü ağız kokusuna neden olur. Sigara içen kişilerde ağız içi kimya bozulur, diş bakteri plağı gelişimi artar ve zamanla dişeti problemleri, tat duyusunda azalma ve sonuçta bağışıklığın düşmesi ile ağızda iltihap odakları oluşur. Nikotin bütün tütün ürünleri içinde en yaygın bilinenidir. Etkilerinden birinin de tükürük miktarını azaltması olduğu bilinmektedir. Tükürük miktarının azalması ağız kuruluğu, bakteri plak oluşumu ve buna bağlı ağız kokusunu tetikler.

         

Sigaranın ağızda neden olduğu en önemli hastalıklardan biri de Beyaz Damak “lökoplaki”dir. Önemlidir, çünkü kanserin öncüsü olabilir. Hastalığın belirtileri; tükürük kanal çıkışlarında, yanak içlerinde, damakta, dişetlerinde, dilde, boğaz duvarında ve bazen de gırtlakta beyaz ya da mavimsi beyaz kalınlaşmalar şeklinde tarif edilebilir. Zaman zaman bu kalınlıklar sert ya da kabuklu olabilir. Hastalığın asıl nedeni bilinmese de en çok sigara içenlerde rastlanır.

          

Unutulmamalıdır ki sigara içenlerin yanında, sigara içmeyen ancak sigara dumanını soluyan pasif içicilerde sigaranın yol açtığı tüm zararlara maruz kalmaktadırlar.

 

Tütünle mücadelede birinci amacımız sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri konusunda halkı bilgilendirmek, okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamaktır. İkinci amacımız ise sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı Alo 171 numaralı telefonu aradıkları takdirde, en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği’ne yönlendirileceklerdir.

 

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızın gününü kutluyor ve sağlıklı nesillerimizin geleceği için tüm halkımızın 'Dumansız Bir Hava Sahasında' yaşamasını temenni ediyoruz.  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5