Bebek Dostu ADSM
27 Şubat 2023

ANNE SÜTÜ EN SAĞLIKLI VE EN DOĞAL BESİNDİR

Anne sütü bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein,yağ,demir,vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal bir besindir.O nedenle ilk altı ay bebeğe anne sütü verilmelidir.

Bebek için en doğal ve taze besindir. Her zaman temiz ve mikropsuzdur. Sindirimi kolaydır. Daima hazırdır, ekonomiktir. Kabızlık, gaz sancısı ve karın ağrısı, ishal daha az görülür. Hastalıklara karşı koruyucudur, Alerjen değildir. Anne-bebek arasında sevgi bağı kurulmasını sağlar. Anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki olurlar. Emzirme doğum sonrası kanamaları azaltır.     Annenin doğum sonrası kilo vermesi kolaylaşır. Emziren annelerde meme, rahim, yumurtalık kanserine yakalanma riski azalır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde diş çürükleri daha azdır:Anne sütüyle beslenen bebeklerin diş ve çene gelişimleri daha iyi olur: Meme emen bebeklerin ağız ve çene kasları, biberonla kolayca gıdaya kavuşan bir bebeğe göre daha çok çalışır durumdadır. Bu da dişlerin ve çenenin sağlıklı gelişmesine önemli katkılarda bulunur. Böylece anne sütü ile beslenen bebeklerin ileride dişleri daha düzgün çıkar.

NE ZAMAN EMZİRMEYE BAŞLAMALIYIZ?
Doğumdan sonra kendinize gelir gelmez (ilk yarım saat içinde) emzirmeye başlamanız gerekmektedir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır. Süt yapımının artması için bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi mutlaka iki üç dakika kadar sabun ve ılık su ile yıkamalısınız. Bebekler 3 saatten fazla aç kalmamalıdır. Anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterlidir. İlk 6 ay su dâhil ek besin verilmemelidir. Anne sütünde yeterli su bulunmaktadır. Altıncı ayda ek gıdalara başlanmalıdır. Ek gıdalar kaşık ile verilmelidir. İki yaşına kadar ek besinlerle beraber anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere emzik, biberon ve şekerli su verilmemelidir.    

EMZİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Bebeğin vücudu anneye yakın olmalı, baş ve vücudu düz bir şekilde tutulmalı, gerekirse omuz ile birlikte poposundan da desteklenmeli ve burnu anne memesi hizasında olmalıdır. Emzirmede sadece meme başı değil, meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması ve çenesinin memeyi bastırması sağlanmalıdır. Emzirdikten sonra bebek dik olarak omuza  dayandırılıp yuttuğu hava çıkartılmalıdır.

DOĞRU EMZİRME
Anne sütü, oda ısısında (22-26  ºC) 3 saat,  buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklanabilir. Uygun koşullarda saklanan süt, anne evde olmadığında sıcak su içinde ılıtılarak bebeğe güvenle verilebilir. Bebeğin yemediği kısım tekrar dolaba konulmaz.  

BEBEKLERDE DİŞ ÇÜRÜĞÜ VE ÖNLEYİCİ TEDAVİSİ

Özellikle içinde mama,meyve suyu ve karbonhidrat içeriği yüksek diğer maddeler bulunan bir biberonla yatağa yatırılma alışknlığı olan bebeklerde dah sonradan tedavisi çok zor ve maliyetli olbilen diş çürükleri ortaya çıkabilmektedir.